Wiadomości

Treść

12 października uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli ruszyli na trasę szkolnego rajdu „Śladami patrona szkoły Kazimierza Pułaskiego”.

Punktem startowym rajdu było Wapienne – jedno z najmniejszych uzdrowisko w Polsce, które w ostatnim czasie wzbogaciło się o tężnię i amfiteatr. Zielonym szlakiem turystyki pieszej grupa ruszyła w kierunku wieży widokowej na Ferdlu. Niestety, warunki pogodowe w tym dniu nie stwarzały możliwości dalekich obserwacji, ale widoki na pobliskie pasma pełne kolorów jesieni musiały wystarczyć. Kolejną atrakcją na trasie rajdu był rezerwat skalny „Kornuty”. Wędrując pośród wychodni skalanych doszliśmy do wejścia do najdłuższej jaskini w Beskidzie Niskim – Jaskini Mrocznej liczącej 175 metrów długości. W dobrym tempie dotarliśmy na szczyt Wątkowej (846m n.p.m.) najwyższego punktu na trasie naszego rajdu. Niedaleko od kulminacji Wątkowej znajduje się pomnik papieski, upamiętniający odprawioną w tym miejscu mszę świętą. Było to podczas wędrówki Karola Wojtyły – przyszłego papieża Jana Pawła II – w 1953 roku. Karol Wojtyła wielokrotnie przemierzał szlaki Beskid Niskiego.  

Z Wątkowej zeszliśmy na Przełęcz Majdan, miejsce związane z patronem szkoły – Kazimierzem Pułaskim. To w rejonie tej przełączy w 1770 roku Kazimierz Pułaski, dowodząc oddziałami konfederatów barskich, stoczył bitwę z wojskami rosyjskimi.  Była to jedna z wielu bitew jaką stoczyli konfederaci z rosyjską armią na terenie Beskidu Niskiego, który stał się schronieniem dla tych, którzy nie godzili się na uzależnienie Polski od Rosji. Po upadku Konfederacji barskiej nastąpił smutny czas rozbiorów naszej Ojczyzny. Z Przełęczy Majdan zostało już tylko zejście na miejsce zakończenia rajdu - pole biwakowe Lasów Państwowych w Bartnem, gdzie przy ognisku wszyscy posilili się tradycyjną pieczoną kiełbasą i ciepłą herbatą. Jeszcze pamiątkowe grupowe zdjęcie i powrót do domów z głowami pełnymi pogodnych wrażeń. Chyba wszyscy w tym dniu zapomnieli o tej całej epidemii…

 

GALERIA cz. 1

GALERIA cz. 2