Przejdź do treści
Banner Szkieletor
Przejdź do stopki

6 Rajd Szkolny

Treść

28.04.2014r.

Szymbark – Maślana Góra - Szymbark


Dnia 28.04. odbył się 6. Szkolny Rajd na trasie Szymbark – Maślana Góra (753m) – Beskidzie Morskie Oko – Szymbark. Wędrówkę rozpoczęliśmy w centrum Szymbarku, zielonym szlakiem udaliśmy się w kierunku szczytu Maślanej Góry na szczycie, której znajduje się charakterystyczna wieża przekaźnikowa. W drodze zatrzymaliśmy się przy rezerwacie przyrody „Jelenia Góra”. Rezerwat został powołany do ochrony zbiorowiska leśnego zwanego jaworzyną górską z bardzo rzadką paprocią – języcznikiem zwyczajnym, której w tym rezerwacie występuje jedno z największych skupisk w Polsce (około 1500 okazów)  Rezerwat przyrody „Jelenia Góra” obok rezerwatu „Kornuty” jest jednym z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Powiatu Gorlickiego. Po zdobyciu szczytu Maślanej Góry skierowaliśmy się nad Beskidzie Morskie Oko. Większości z nas Morskie Oko kojarzy się z Tatrami, jednak niedaleko od Gorlic na południowych zboczach Maślanej Góry znajduję się inne Morskie Oko, znacznie mniejsze ale jest to miejsce godne zobaczenia. Ciekawa jest geneza tego jeziora. Jest to jezioro osuwiskowe, występuje w obrębie największego osuwiska w Polskich Karpatach. Powstało w 1784r, ponownie „ożyło” w 1913r i 1974r. Jego długość wynosi 2,6 km. Osuwisko to zniszczyło kilkaset hektarów lasu, pola uprawne i kilka budynków. Po kolejnej godzinie wędrówki dotarliśmy do Szymbarku, do pensjonatu „Perełka” miejsca zakończenia naszego rajdu. Posilając się kiełbaskami z grilla, ciastkami i napojami mogliśmy już powspominać jak miło minął nam dzień na wspólnym wędrowaniu, rozmowach i poznawaniu Małej Ojczyzny. Organizatorem rajdu był Piotr Haluch, opiekunami: Justyna Nagoda i Bogusław Niedziela.

2082578